Chirurgia ręki
Paweł Szlarb
Specjalista chirurg

Przykładowe operacje

Zespół kanału nadgarstka

Zespół kanału nadgarstka jest najczęstszą neuropatią uciskową kończyny górnej. Występuje on w zależności od autorów od 1% - 2,7 % populacji ogólnej dotycząc sześciokrotnie częściej kobiet. Często dotyczy obu rąk z przewagą ręki dominującej.

Choroba, a właściwie jej objawy wynikają z ucisku na nerw pośrodkowy w ciasnej, zamkniętej przestrzeni kanału nadgarstka. Zespół kanału nadgarstka może wystąpić w chorobach ogólnoustrojowych takich jak : cukrzyca, niedoczynność tarczycy, rzs. Może towarzyszyć guzom i ganglionom w kanale nadgarstka oraz być efektem przebytych złamań w obrębie nasady dalszej kości promieniowej. Często jest wynikiem narażeń zawodowych. Wiele jednak przypadków ma charakter idiopatyczny,tzn. taki w którym nie udaje się wykazać jednoznacznej przyczyny zachorowania.

Objawy zespołu kanału nadgarstka to uciążliwe drętwienia palców i ręki często promieniujące do przedramienia i barku występujące przeważnie w nocy. Krótkotrwałą ulgę przynosi potrząsanie ręką i naprzemienne zginanie i prostowanie. Z czasem rozwijają się zaburzenia czucia palców I-III, co objawia się np.trudnością w zapinaniu guzików, tłuczeniem naczyń. W zaawansowanych przypadkach występuje całkowity brak czucia palców I-III oraz zanik mięśni kłębu kciuka .Podstawą rozpoznania jest wywiad, badanie kliniczne wraz z wykonaniem testów prowokacyjnych oraz badanie EMG.

Wobec mechanicznego stałego ucisku nerwu pośrodkowego charakterystyczne jest słabe działanie leków przeciwbólowych, których przyjmowanie nie przynosi ustąpienia dolegliwości.

Zasadniczą metodą leczenia jest leczenie operacyjne. W mniej zaawansowanych postaciach stosuje się metodę tzw. małego cięcia.

Metoda tzw. małego cięcia

Zaawansowane postacie choroby z przerostem pochewek ścięgnistych wymagają leczenia techniką otwartą.

Leczenie techniką otwartą

Ustąpienie dolegliwości w postaci bólu odczuwane jest przez pacjentów od razu po operacji. Ustąpienie drętwień zależne jest od czasu trwania ucisku na nerw. W zawansowanych przypadkach może pozostawać upośledzenie czucia. Typowym objawem po operacji jest osłabienie siły chwytu ręki, którego siła powraca po kilku miesiącach.