Chirurgia ręki
Paweł Szlarb
Specjalista chirurg

Przykładowe operacje

Operacje zapaleń pochewek ścięgien: palca strzelającego, choroby de Quervain

Ręka po operacji strzelającego palca

Do objawów strzelającego, zatrzaskującego palca doprowadza dysproporcja pomiędzy średnicą pochewki ścięgna zginacza a średnicą ścięgna. Dysproporcja ta powstaje na skutek choroby: zwężającego zapalenia pochewki ścięgien. W momencie zginania palca dochodzi do przechodzenia najszerszej części ścięgna przez najwęższą część pochewki i w przypadku tej dysproporcji początkowo jest to nieprzyjemne zacinanie się palca, przechodzące w przeskakiwanie, strzelanie, zatrzaskiwanie a z czasem dochodzi do trwałego zablokowania palca w przykurczu. Choroba najczęściej dotyczy kciuka i palca IV.

Początkowe stadia choroby mogą być leczone pojedynczym wstrzyknięciem sterydu do pochewki. Bardziej zaawansowane przypadki wymagają leczenia operacyjnego polegającego na przecięciu pochewki (troczka A1). Jest to nieobciążająca operacja wykonywana z małego cięcia na dłoni w znieczuleniu miejscowym.

 

Bolesne odwodzenie kciuka, bolesność wyrostka rylcowatego kości promieniowej i tzw. dodatni test Finkelsteina polegający na łokciowym odchyleniu nadgarstka przy zgiętym kciuku składa się na tzw. triadę objawów upoważniających do rozpoznania tej choroby. Przyczyną dolegliwości jest zaciskające zapalenie i zwężenie I przedziału prostowników. Wczesne przypadki choroby można leczyć pojedynczym wstrzyknięciem sterydów. Zawansowane stadium choroby wymaga leczenia operacyjnego które polega na podłużnym przecięciu troczka I przedziału prostowników i wycięciu tkanek zapalnie zmienionych.