Chirurgia ręki
Paweł Szlarb
Specjalista chirurg

Chirurgia ręki - informacje ogólne

Chirurgia ręki zajmuje się leczeniem chorób, urazów i ich następstw oraz wszelkiego rodzaju zniekształceń dotyczących ręki. Z uwagi na niezwykle skomplikowaną budowę anatomiczną w obszarze ręki mogą występować bardzo różnorodne jednostki chorobowe i w leczeniu ich niezbędna jest interdycyplinarna wiedza z chirurgii ogólnej, ortopedii i traumatologii, chirurgii plastycznej i mikrochirurgii, neurologii, reumatologii.

Większość operacji wykonywana jest w znieczuleniu splotu ramiennego z dojścia pachowego. Ten rodzaj znieczulenia jest najbezpieczniejszy nawet dla pacjentów z obciążeniami w postaci towarzyszących chorób ogólnych. Charakterystyczne jest utrzymywanie się działania znieczulającego przez 6-8 godzin w okresie największego bólu pooperacyjnego. Przez ten czas może także się utrzymywać zwiotczenie kończyny górnej. Sama operacja wykonywana jest w tzw.niedokrwieniu, które polega na założeniu opaski uciskowej na ramieniu, co ma na celu osiągnięcie bezkrwawego pola operacyjnego.

Operacja

Zdjęcie szwów następuje pomiędzy 7-10 dniem od operacji i poprzedzone jest wcześniejszym kontrolnym opatrunkiem.

Po każdej operacji ręki niezwykle istotne jest możliwie wczesne rozpoczęcie ruchów biernych i czynnych palców i nadgarstka według wskazań operatora w zależności od rodzaju operacji.